banner
palmiyemerkezi
anasayfa
ayinbitkisi
arsiv
bos1
baglantilar
iletisim
kitap
palmiye böceði
basýnda
siteyioneriniz
harita
sorular ve cevaplar
ulasim
lisan seç
intro
bos2
bos2
bos2

AYIN HABERLERİ

AYIN HABERLERİ                                              HAZİRAN 2015

Mayıs ayı, satış ve sevkiyat ağırlıklı geçti, şaşırtma, bakım işlemlerine devam edildi. Sekterimiz Sadike Altınoluk, 1 Mayıs tarihinde sağlık nedeni ile Merkezimizden ayrıldı. Sadike Hanıma hizmetleri için teşekkür ediyor, sağlık ve mutluluk dolu günler diliyoruz.

18 Mayıs tarihinde Aysun Mutlu Sözbeyan, sekreter kadromuza katılarak çalışmaya başladı. Aysun Hanıma aramıza hoş geldin diyerek, başarılar diliyoruz.

19 Mayıs günü, Adnan Menderes Ü. Ziraat Fakültesinden 25, Fen Edebiyat Fakültesi, Biyoloji Bölümünden 43; 21 Mayıs günü İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesinden 45 kişilik öğretim üyesi ve öğrencilerden oluşan gruplar bahçemizi ziyaret ettiler.

09 Mayıs tarihinde, 3 saatte yaptığımız 25 m², geçici havuza fotoğrafta görüldüğü gibi Colocasia Black Magic (Kolokasya Kara Büyü) ve Equisetum hymale (Eküsetum) gibi bazı sulak alan bitkilerini yerleştirdik. Bunun dışında fotoğraflarda, açan ağaç ve çiçeklerimizden, Cinnamomum camphora (Kâfur Ağacı), Carbobrotus edulis (Kaz Ayağı), Clematis 'Ville de Lyon' (Klematis) ve Musella lasiocarpa (Altın Lotus) çiçeği görülmektedir.


AYIN HABERLERİ                                              MAYIS 2015

Nisan ayı hava sıcaklığı, mevsim normallerinin altında seyretti, yağmurlar devam etti. Bitki bakım, üretim ve taşıma işlemlerine devam edildi. Sezon nedeni ile yoğun bitki sevkiyatı yapıldı.

15 Nisan tarihinde, Koi Havuzu tamamen boşaltılarak temizlendi.

21 Nisan tarihinde, Yatağan 23 Nisan İlk Öğretim Okulu öğretmen ve öğrencilerinden oluşan 33 kişilik bir grup, Merkezimize yılın ilk toplu ziyaretini yaptılar.

24 Nisan, 1. Köyceğiz Havzası Çalıştayında, Dr Ragıp Esener tarafından Merkezi tanıtan bir sunum yapıldı.

Fotoğraflarda: Koi havuzu temizlenmesi, Yatağan 23 Nisan İÖO ziyareti, açan çiçeklerimizden Pitos “Pittosporum tobira” ve Keçi Bignonyası “Bignonia capreolata” görülmektedir.

AYIN HABERLERİ                                              NİSAN 2015

Mart ayı çok yağışlı ve hava sıcaklıkları, mevsim normallerinin altında olarak geçti. Özellikle yaprak döken veya soğuktan zarar gören bitkiler, büyümeye geçemediler. Havanın ısınmaması nedeni ile seralardaki bitkilerin dışarı taşınması, yapılamadı.

Merkez çalışmaları aynı tempoda devam etti. Selden zarar gören Sikas Serası, tabana yaklaşık 110 m³ moloz doldurularak 25 cm yükseltildi. Budamalar tamamlandı. Üretim ve saksı değiştirme çalışmalarına devam edildi. Sezon nedeni ile, satış ve bitki gönderilmeleri yoğunluk kazandı. Mart ayı sonunda stajyer seçimi sonlandırıldı.

Fotoğraflarda: Sikas Serası dolgu çalışması, açan çiçeklerimizden Erguvan “Cercis siliquastrum”, Kanarya Gülü “Kerria japonica”, Muz Yukka’sı “Yucca baccata”, Sabun Sarı Sabırlığı “Aloe saponaria”, Kırmızı Yapraklı Süs Eriği “Prunus cerasifera atropurpurea” görülmektedir.

AYIN HABERLERİ                                              MART  2015

Bitki üretim ve şaşırtmalarına hızlı bir şekilde devam edildi. Bahara hazırlık için, budama ve bakıma ağırlık verildi. Ocak ayı içinde geçirdiğimiz su baskınlarından sonra, üretim serası zemin yükseltme çalışmaları yapıldı. Şubat ayı soğuk ve bol yağışlı geçti. Merkezimiz peyzaj firmaları, bitki üreticileri ve bitki satıcıları tarafından ziyaret edildi.

2 Şubat 2015 tarihinde, Merkezimiz çalışanlarından Aysel Keski’nin annesi vefat etti. Kederli aileye, başsağlığı diliyoruz.

26 Şubat tarihinde emektar köpeğimiz Boncuk'u kaybettik. Boncuk Gölet yanı Köpek Mezarlığına gömüldü.

Fotoğraflarda üretim serası dolgu çalışması, kaybettiğimiz köpeğimiz Boncuk, yılın ilk açan çiçeklerinden Lale Çiçekli Manolya “Magnolia liliiflora” görülmektedir.

AYIN HABERLERİ                                               ŞUBAT  2015

02.01.2015 ve 30.01.2015 tarihlerinde merkezimiz küçük çaplı bir sel geçirdi. 04-07 Ocak tarihleri arasında gece donları yaşadık ısı -7 °C ye kadar düştü. Ancak seralarımızda önemli bir problem yaşanmadı. Ocak ayı içerisinde personelin çoğu yıllık izinlerini kullandılar. Bakım, budama, öğütme ve şaşırtmalara devam edildi.

07-09 Ocak tarihleri arasında Dr. Ragıp Esener tarafından çalışanlara eğitim dersi uygulaması yapıldı.

İşkur destekli eğitim programında Merkezimizdeki 6 aylık çalışmasını tamamlayan Peyzaj Mimarı Önder Üstündağ, Merkezimiz personel kadrosuna geçti.

Merkezimiz çalışanlarından Peyzaj Mimarı Nuriye Beyde ve Sekreter Sadike Altınoluk 19-20 ocak tarihleri arasında düzenlenen ilkyardım eğitim programına katılarak İlk Yardım Elamanı Sertifikası aldılar.

Dr.Ragıp Esener 26-30 Ocak tarihlerinde, Essen Fuarı ve Frankfurt Botanik Bahçesi ziyareti için Almanya ya gitti.

AYIN HABERLERİ                                               OCAK  2015

Aralık ayı mevsim normallerine göre oldukça ılık olarak geçti,  don olmadı. Kış hazırlıkları ile birlikte,  üretim ve şaşırtmalar da devam etti. Seraların eksiklikleri giderildi.

11.Aralıkta emektar köpeğimiz 2.Orfe’yi kaybettik. 2.Orfe Gölet yanı Köpek mezarlığına gömüldü.

Fotoğraflarda, kaybettiğimiz 2.Orfe, açan çiçeklerimizden Hibiscus mutabilis (Yol Hatmi), sonbahar yaprakları ile Ginkgo biloba (Mabet Ağacı), meyve ve çiçeği ile Arbutus unedo (Ağaç Çileği) ni görülmektedir.

* PEYZAJDA 4. BOYUT (AYIN BİTKİSİ)

* AYIN HABERLERİ 2010 ARŞİV

* AYIN HABERLERİ 2011 ARŞİV

* AYIN HABERLERİ 2012 ARŞİV

* AYIN HABERLERİ 2013 ARŞİV

* AYIN HABERLERİ 2014 ARŞİV

 

 

 

 

Sayfa Başı